Ürituse info

Astronoomiafestival kannab edasi juba 1996. aastast igal aastal toimunud astronoomiahuviliste üle-Eestiliste kokkutulekute traditsiooni. Iga aasta augustis perseiidide meteoorisaju tippajal kogunevad nii elukutselised astronoomid kui ka asjaarmastajad ja huvilised mõnda Eesti pimeda taevaga paika, et veeta üheskoos meeleolukalt aega, kuulda-näha uudiseid üksteise tegemistest ning tutvuda maailma astronoomiamaastikul toimuvaga.

Selle aasta festivali programmi leiad siit.

Oodata on astronoomiateemalisi ettekandeid, töötube nii suurematele kui väiksematele, muusikalisi etteasteid, vaatlusõhtuid ja -öid, osalejate teleskoopide ja fototehnika esitlusi, seltskondlikke tegevusi ning auhindadega viktoriini. Toimub seltsi koosolek ning antakse ülevaade Eestis astronoomiat populariseerivate organisatsioonide tegevusest.

Festivalile võib tulla üksi või kogu perega, kogu festivali ajaks või ainult ennast kõige rohkem huvitavatele asjadele, ilma isiklikku teleskoopi omamata või koos sellega. Eelregistreeruda saab siin. Pileti võib soetada ka kohapealt, kuid sel juhul tuleb arvestada, et toidukordi või tubaseid majutusi ei pruugi enam saadaval olla.

Asukoht ja transport

Festival toimub Sokka Puhke- ja Vabaajakeskuses umbes 9 km Otepääst lõunas.

Peale oma sõiduvahendi saab kohale tulla ka ühistranspordiga. Sokkale lähimad bussipeatused on Vidrike rist (2,3 km), Vidrike asula (2,7 km) ja Inni (2,8 km), kust on bussiühendused Otepää, Valga, Antsla ja Sangastega. Täpsemat infot saab peatus.ee lehelt.

Teine võimalus on sõidujagamine – oma autoga tulijad, kel on vabu kohti, ning transporti otsivad osalejad võivad selle tabeli vahendusel üksteist leida ning transpordi osas koopereeruda.
NB: festivali korraldajad ei modereeri ega halda sõidujagamist.

Astronoomilised olud

Sokka asub Bortle’i valgusreostuse skaalal umbes 2.–3. tsooni piirkonnas, põhjasuunas on nähtav Otepää valgus. Koos soodsa kuuvalguse seisuga võib oodata häid olusid süvataevaobjektide vaatlemiseks ja jäädvustamiseks.

  • Kuu on festivali ajal viimases veerandis ning paistab hommikupoole ööd kahaneva sirbina. Festivali esimesel ööl on Kuu 34% valgustatud ning tõuseb kella 23 paiku, viimasel ööl tõuseb vaid 10% valgustatud Kuu kella 0:45 paiku.
  • Planeedid: taevas on nähtavad Jupiter ja Saturn, teleskoopidega ka Uraan ja Neptuun. Parim vaatlusaeg on pärast keskööd.
  • Pime aeg on umbes kell 23–4. Astronoomiline kesköö on kell 1:20.
  • Päike on eeldatavasti mõõdukalt aktiivne, tõenäoliselt saab vaadelda päikeseplekke.
  • Perseiidide meteoorivoolu maksimumi ennustatakse 13. augusti varastele hommikutundidele.