Menu Close

Festivali info

Astronoomiafestival kannab edasi juba 1996. aastast toimunud astronoomiahuviliste üle-Eestiliste kokkutulekute traditsiooni. Iga aasta augustis perseiidide meteoorisaju ajal kogunevad nii elukutselised astronoomid kui ka asjaarmastajad ja huvilised mõnda Eesti pimeda taevaga paika, et veeta üheskoos meeleolukalt aega, kuulda-näha uudiseid üksteise tegemistest ning tutvuda maailma astronoomiamaastikul toimuvaga.

Selle aasta festivali programmi leiad siit.

Oodata on astronoomiateemalisi ettekandeid, töötube nii suurematele kui väiksematele, muusikalisi etteasteid, vaatlusõhtuid ja -öid, osalejate teleskoopide ja fototehnika tutvustust, seltskondlikke tegevusi ning auhindadega viktoriini. Toimub seltsi koosolek ning antakse ülevaade Eestis astronoomiat populariseerivate organisatsioonide tegevusest.

Festivalile võib tulla üksi või kogu perega, kogu festivali ajaks või ainult ennast kõige rohkem huvitavatele asjadele, ilma isiklikku teleskoopi omamata või koos sellega. Registreeruda saab siin.

Asukoht ja transport

Festival toimub Udu Talus Jõgevamaal maalilise Kuremaa järve ääres.

Astronoomilised olud

  • Udu talu asub Bortle’i valgusreostuse skaalal 2.-3. tsooni piirkonnas. Festivali ajal paistab kahanev poolkuu hommikupoole ööd kõrgel taevas, seega süvataevaobjektide vaatlemiseks ja jäädvustamiseks on sobivam õhtu ja öö esimene pool.
  • Kuu on festivali ajal kahanev poolik ning vaadeldav umbes kella 22st õhtul kuni hilise pärastlõunani. Kulminatsioonkõrgus on festivali ajal 40°-50° ning hommikuti enne päikesetõusu paistab Kuu valgustamata poolel efektselt Maa tuhkvalgus.
  • Planeedid: Saturn tõuseb päikeseloojangul ning on vaadeldav terve öö. Planeedi rõngad on festivali ajal vaid 3° kalde all ning nende vaatlemine on raskendatud, aga sellevõrra põnevam. Umbes 3 tundi enne päikesetõusu (~2:30) tõusevad Veenus ja Jupiter, mis paistavad efektsete koidutähtedena. Need kaks planeeti lähenevad 12. augusti hommikul teineteisele umbes 1° kaugusele ning festivali ajal näeb neid igal hommikul järjest eraldumas. Vahetult enne päikesetõusu võib soodsate tingimuste korral märgata ka Merkuuri, mille suurim eraldumine Päikesest on 19. augustil. Teleskoopidega saab vaadelda ka Uraani ja Neptuuni, esimene asub taevasõela (Plejaadide) lähedal, teine vaid veidi enam kui kraadi kaugusel Saturnist, võimaldades neid suurema vaevata üles leida ka ilma “tarkade” teleskoobimonteeringuteta.
  • Pime aeg on umbes kell 23:00–3:40.
    Astronoomiline kesköö on kell 1:20.
  • Päike on eeldatavasti üpris aktiivne, tõenäoliselt saab vaadelda päikeseplekke ja vastava filtriga teleskoopidega ka protuberantse. Öösel võib esineda virmalisi või olla näha õhuhelendust (airglow).
  • Perseiidide meteoorivoolu maksimumi ennustatakse 12.–13. augusti öö esimesele poolele, kuid sellegipoolest võib ka paar ööd hiljem festivali ajal veel tavapärasest rohkem langevaid tähti näha.